
ORTOPEDIA
Rehabilitacja narządów ruchu nigdy nie była tak przyjemna.!
Mało kto wie , że znaczącą przyczyną powikłań przy gojeniu urazów kończyn może być niedotlenienie.Fakty naukowe mówią tu same za siebie: w środowisku z niską zawartością tlenu fibroblasty nie są w stanie syntezować kolagenu, elastyny, glikozaminoglikanów, a osteoklasty nie są w stanie tworzyć nowej kości. Jak wynika z doświadczeń klinicznych zachodnich specjalistów, szybkość leczenia ran i produkcję kolagenu można zwiększyć, aplikując większą ilość tlenu. W wysiłkach zmierzających do odratowania kończyn tlen hiperbaryczny może znacząco wzmacniać skuteczność leczenia, cofa niedotlenienie tkanek, pomaga w gojeniu się ran i zapobiega amputacji.
W czym tkwi tajemnica skuteczności terapii hiperbarycznej w leczeniu kończyn?
Oto jak można ująć to najkrócej:
Zwiększony poziom tlenu w tkankach działa stymulująco na fibroplasty i oseoklasty, komora hiperbaryczna pobudza aktywność osteoklastów i przyspiesza wzrost kości, wysokie stężenie tlenu w ustroju sprzyja szybszej regeneracji i skróceniu czasu rekonwalescencji po zabiegach chirurgicznych, tlenoterapia hiperbaryczna ośmiokrotnie zwiększa liczbę komórek macierzystych, które wykazują niezwykłą żywotność i zdolność różnicowania w różne tkanki. Liczne prace eksperymentalne oraz praktyka potwierdzają korzystne działanie HBOT na przebieg procesów metabolicznych i regeneracyjnych zachodzących w tkance kostnej, chrząstce, strukturach okołostawowych oraz w mięśniach szkieletowych. Skuteczność hiperbarycznej terapii tlenowej udokumentowano w przypadku:
- zapalenia kości
- urazów kości i tkanek miękkich kończyn
- zespołu ciśnienia nadgarstka
- reumatoidalnych i zwyrodnieniowych chorób stawów osteoporozy
- fibromialgii
- martwicy kości
- urazów sportowych
Podczas sesji hiperbarii tlenowej fibroplasty – komórki odpowiedzialne za regenerację tkanki łącznej – otrzymują odpowiednią dawkę tlenu, dzięki czemu mogą skutecznie syntezować kolagen, elastynę, i proteoglikany. Komórki usuwające martwą kość ( osteoklasty ) również potrzebują tlenu do efektywnego działania. W przypadku urazów kości zwiększenie ilości tlenu rozpuszczonego fizycznie w osoczu i poprawa przepływu krwi w uszkodzonych kończynach, a w konsekwencji wzrost ciśnienia tlenu w kościach i otaczających tkankach miękkich prowadzący do pobudzania aktywności makrofagów i fibroplastów i nasilenia angiogenezy powoduje ustępowanie procesu zapalnego i przyśpieszenie gojenia. Ponadto HBOT działa bakteriobójczo zwłaszcza w przypadku bakterii beztlenowych stanowiących częsty czynnik etiologiczny pourazowych zakażeń kości. Podczas procesu zapalnego dochodzi do hipoksji tkanki( niedotlenienie ), która powoduje min. zmniejszenie aktywności komórek żernych.