Cukrzyca

CUKRZYCA

Stopa cukrzycowa to już nie problem.

Terapia hiperbaryczna okazuje się szczególnie pomocna w leczeniu pacjentów z cukrzycą i miażdżycą, mających trudno gojące się owrzodzenia.

I nic dziwnego, chciałoby się powiedzieć. Nie od dziś wiadomo, że częstym problemem zdrowotnym towarzyszącym cukrzycy są zaburzenia krążenia krwi i unerwienia tkanek. Wspomaganie organizmu dodatkowymi dawkami tlenu pod zwiększonym ciśnieniem sprawia, że znacząco zwiększa się nasycenie krwi oraz komórek ciała tlenem, usprawnia się mikrokrążenie w naczyniach włosowatych oraz krążenie limfatyczne, przy regularnym stosowaniu maleje ryzyko wystąpienia trudno gojących się ran.

” Jestem przekonany, że gdybyśmy zaczęli więcej mówić o skuteczności terapii hiperbarycznej w leczeniu stopy cukrzycowej, zrobilibyśmy naszym pacjentom ogromną przysługę – konkluduje dr. Jeffrey Niezgoda, dyrektor American College of Hyperbaric Medicine.”

Zespól stopy cukrzycowej to schorzenie o złożonej etiologii. Przyczyną największych zmian jest pogorszenie ukrwienia stopy wynikające z rozwoju zmian miażdżycowych, zmniejszenie elastyczności oraz zwiększenia lepkości krwi i skłonności do zakrzepów. Pierwszym objawem zwiastującym późniejsze zmiany jest czarno-błękitne zabarwienie opuszka palucha – jest to okres przedzgorzelinowy. Zgorzel rozprzestrzenia się wzdłuż przestrzeni tkankowych i pochewek ścięgnistych doprowadzając do zmian martwiczych w tkankach stopy. Poza przewlekłym niedokrwieniem i niedotlenieniem dochodzi również do zahamowania wytwarzania tkankowego tlenku azotu, co powoduje zmiany naczyniowe oraz osłabienie procesów naprawczych:

  • ziarninowania
  • syntezy kolagenu
  • migracji leukocytów i angiogenezy
  • rozwija się mikrotlenowa i beztlenowa flora bakteryjna
  • powstają owrzodzenia, zgorzel i zapalenia kości stopy

Leczenie zespołu stopy cukrzycowej jest wielokierunkowe, a wykorzystanie hiperbarycznej terapii tlenowej daje bardzo dobre rezultaty. HBOT działa na wielu płaszczyznach:

  • nie dopuszcza do rozwoju infekcji
  • działa toksycznie na beztlenowce
  • zapewnia poprawę gojenia się rany
  • skraca czas regeneracji uszkodzonych tkanek

Jak wykazują badania, zastosowanie HBOT w leczeniu skojarzonym stopy cukrzycowej prowadzi do całkowitego zagojenia się ran, bądź do znacznej poprawy stanu miejscowego, co zapobiega amputacjom lub pozwala na ograniczenie ich zakresu.

Wszelkie prawa zastrzeżone 2020